03.03.2015 00:00 Вік: 1425333600

ТОРЖЕСТВО ПРАВОСЛАВ`Я

В першу неділю Великого посту Православна Церква святкує Торжество Православ'я, яке присвячене спогадам подій, що відбулися в VIII-IX ст.ст. у Візантії й пов'язані з остаточним впорядкуванням догматів Православної Віри. Для цього був скликаний VII Вселенський собор, який засудив єресі іконоборства та встановив православне іконошанування.

Сьомий Вселенський Собор був скликаний в 787 році, у місті Нікеї, за імператриці Ірини (вдові імператора Лева Хозара), в складі  367 отців. Собор зібрався проти єресі, що виникла за 60 років до того, при імператорі Львові Ісаврі, який, прагнучи навернути магометан у християнство, вирішив знищити традицію вшанування ікон.

Собор засудив і відкинув цю єресь і постановив – ставити  у святих храмах, разом із зображенням Чесного й Животворящого Хреста Господнього, і святі ікони, шанувати та поклонятися їм, зводячи розум і серце до Господа Бога, Божої Матері та Святих, що на них зображені.

Після VII Вселенського Собору (787 р.), який затвердив шанування ікон, наступило послаблення гонінь. Однак після імператриці Ірини на святі ікони знову було розпочато гоніння наступними трьома імператорами. І тільки в середині IX ст. вшанування ікон було остаточно відновлене й затверджене на Помісному Константинопольському Соборі (843 р.)

Для відновлення іконошанування в Константинополі Святитель Мефодій зібрав у 843 р. Собор, на якому була підтверджена святість сьомого Вселенського Собору, ще раз затверджений догмат іконошанування, а анафемі піддані іконоборці. Тим самим офіційно іконошанування було відновлене. В честь перемоги іконошанування повсюди звершувались торжества, а в столиці були проведені хресні ходи 19 лютого 843 року, що припали на першу неділю Великого Посту. З цією неділею назавжди пов'язані спомини торжества Православ'я над всіма єресями, а сам день став зватися святом Православ'я. Собором було визначено на майбутні часи в день першої неділі Великого Посту звершувати обряд Торжества Православ'я, який і проводять в наших храмах і понині.

м.Самбір, парафія Святої Трійці